Zdarzenie masowe w ZSTiO nr 3 w Katowicach

Około godz.  12.00 na terenie ZSTiO nr 3 w Katowicach podczas przerwy lekcyjnej uczniowie usłyszeli wybuch, a następnie zobaczyli silny dym unoszący się z pomieszczeń na poziomie -1.  Prawdopodobnie doszło do wybuchu butli gazowej, znajdującej się w bufecie szkolnym.

Nikt nie wyszedł o własnych silach, słychać jedynie krzyki i wołanie o pomoc. Osoby znajdujące się w szkole miały uniemożliwioną drogę dotarcia do poszkodowanych i udzielenia im pomocy. W tym momencie na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy straży pożarnej oraz zespół ratownictwa medycznego.

Po rozpoznaniu sytuacji, na miejscu zdarzenia stwierdzono iż występuje duża liczba poszkodowanych w strefie niebezpiecznej. W  pierwszej kolejności ewakuowano  rannych.  Następnie poprzez segregacje przystąpiono do udzielania pomocy, zabezpieczenia ran oraz przygotowania do transportu. W tym momencie ważną rolę odegrał szkolny klub ratowniczy „Abram Patrol”.  Miał on  za zadanie pomóc zespołowi ratownictwa medycznego w szybkim zabezpieczeniu rannych.

Po ewakuacji  poszkodowanych, ponownym przeszukaniu pomieszczeń strażacy przystąpili do dalszej akcji ratunkowej. Udzielali  kwalifikowaną pierwszą  pomoc, wyznaczali strefy bezpieczeństwa oraz strefy działania służb ratunkowych. W ten sposób staraliśmy się doskonalić nasze techniki, aby poprawić skuteczność  tzw  „ZŁOTEJ GODZINY”.

Takie było założenie ćwiczeń, z którymi zmagali się uczniowie ZSTiO nr3 w Katowicach, studenci Ratownictwa Medycznego oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Katowice – Kostuchna .Wszystkim serdecznie dziękujemy za współpracę.

Fot. Martyna Kłudziak
Fot. Sebastian Świerczyński