Podsumowanie 2018 roku

Rok 2018 był kolejnym, aktywnym rokiem dla członków  Ochotniczej Straż Pożarnej w Katowicach- Kostuchnie . W 2018 roku wyjeżdżamy do zdarzeń  171 razy, interweniując przy 40 pożarach, 124 miejscowych zagrożeniach i 7 alarmach fałszywych.

Z najważniejszych wydarzeń:

– 16.01 pożar sortowni KWK Boże Dary

– 26.03 pożar pustostanu na ul. Głogowej

– 31.03 pożar budynku mieszkalnego na ul. Bielskiej

– 08.04 pożar traw i nieużytków o powierzchni kilku hektarów  na Dąbrówce Małej

– 29.04 pożar pustostanu, w którym składowane były odpady (OSP Kostuchna współdziała z 30 zastępami z m.in. Katowic, Sosnowca oraz Chorzowa)

– 24.05 zabezpieczenie miejsca potrącenia pieszego przez pociąg Pendolino

– 12.08 pożar dachu w budynku mieszkalnym na ul. Gliwickiej

– 22.09 pożar budynku jednorodzinnego  na Podlesiu

– 1-16.12  zabezpieczenie konferencji COP24, w której bierze udział ok. 30 tys. osób z całego świata

Poza tym wielokrotnie interweniowaliśmy przy m.in. usuwaniu powalonych drzew i zwisających gałęzi, sorpcji i neutralizacji plam płynów eksploatacyjnych z jezdni, oświetleniu miejsc wypadków, usuwaniu gniazd owadów błonkoskrzydłych i wypompowaniu wody z zalanych obiektów .

Jednak Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko wyjazdy do interwencji, ale również działalność społeczno-kulturalna. I tak jak co roku w okresie Wielkanocnym pełniliśmy wartę przy Bożym Grobie oraz asystę honorową w trakcie Rezurekcji. 3 maja uroczyście obchodziliśmy Dzień Strażaka – druhny i druhowie uczestniczyli we Mszy Św. w intencji strażaków oraz Ojczyzny, a następnie odbyła się uroczysta zbiórka połączona z wręczeniem odznaczeń i medali dla wyróżniających się członków OSP. W  dniach 22-29 czerwca Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła w obozie organizowanym przez Urząd Miasta Katowice i Komendę Miejską Straży Pożarnej w Katowicach. W lipcu braliśmy udział w projekcie TRANSLOCIA współorganizowanym z Katowice Miasto Muzyki UNESCO, w ramach którego artyści z kilku europejskich krajów starali się upowszechnić sztukę współczesną jako naturalny, szeroko akceptowany sposób refleksji i dyskursu w społeczeństwie . 4 września rywalizowaliśmy w Miejskich Zawodach Sportowo-Pożarniczych, w których nasi druhowie zajęli II i V miejsce, a nasza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza III miejsce. Również we wrześniu zorganizowaliśmy III Piknik Strażacki, w ramach którego odbył się również III „Bieg z Fojermanem”. Impreza przyciągnęła wielu mieszkańców naszej dzielnicy, którzy mogli m.in. obejrzeć pokazy ratownictwa wysokościowego, ratownictwa technicznego a także zobaczyć drabinę mechaniczną stanowiącą wyposażenie JRG II Piotrowice. W październiku wspólnie z Zespołem Szkół nr 3 im. E. Abramowskiego próbowaliśmy pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez największą ilość osób, razem z nami w jednej chwili prowadziło ją prawie 106 tysięcy osób z całej Polski!  Wielokrotnie braliśmy udział w spotkaniach z uczniami katowickich szkół i przedszkoli, festynach, a także zabezpieczeniach takich imprez jak Strefa Kibica na katowickim Rynku podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej, PYROSILESIA, DRAG RACE CUP, półmaratonu WIZZ AIR Katowice, biegu „WOLNOŚĆ na 5”, organizowanego z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę czy też największej imprezy sportowej na Śląsku: katowickiego etapu Tour de Pologne. Nasi członkowie aktywnie włączyli się m.in.:  do akcji spoKREWnieni (w ramach której oddawali krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa), „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” (wraz z funkcjonariuszami innych służb przeprowadzili akcję profilaktyczną uczącą dzieci i dorosłych prawidłowego zachowania podczas wypoczynku nad wodą).

Dzięki pomocy mieszkańców naszej dzielnicy, którzy zagłosowali na nasze projekty podczas ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w 2018 roku udało się pozyskać nowy sprzęt niezbędny podczas działań ratowniczo-gaśniczych m.in. sprzęt do ratownictwa wysokościowego, sprzęt ochrony dróg oddechowych, radiotelefony przenośne, sprężarkę do napełniania butli powietrznych oraz tor przeszkód MDP. Jednocześnie dziękujemy również za głosy oddane w tym roku, gdyż to dzięki nim już  w przyszłym roku zakupimy lekki samochód

rozpoznawczo-ratowniczy. Dziękujemy!

Z naszej strony możemy zapewnić, że również w 2019 roku będziemy stać na straży bezpieczeństwa mieszkańców Kostuchny.